Σάββατο 12 Αυγούστου 2017

ΚΑΡΟΛΟΣ ΣΑΡΓΟΛΟΓΟΣ ; Κακή μέρα για τις Ελληνίδες - Το πρώτο ρεκόρ αγώνων η Έμμα Κόμπερν (ΗΠΑ)

Δημοσιογράφος, Τακτικό Μέλος
                                                                                                 της  ΕΣΗΕΑ,AIPSΠΣΑΤΑΤFS of  IAAF

Προβολές Αναρτήσεως

Κάτω του αναμενομένου ήταν η σημερινή αγωνιστική παρουσία της Χρυσούλας Αναγνωστοπούλου (φέτος είχε ρίξει 61,53μ. στις 22 Ιουλίου στην Καβάλα) η οποία αγωνιζόμενη στον προκριματικό της Δισκοβολίας γυναικών είχε καλύτερη βολή (την πρώτη) στα 56,91 ενώ στην συνέχεια είχε καθοδική πορεία ρίχνοντας στην δεύτερη προσπάθεια της 56,08μ. και στην τρίτη 55,26μ. με αποτέλεσμα να περιοριστεί στην 22η θέση σε σύνολο 30 αθλητριών οι οποίες ξεκίνησαν τις προσπάθειες τους στα δυο προκριματικά γκρουπ της Δισκοβολίας Γυναικών.

Πολύ καλή ήταν η εμφάνιση της δις Ολυμπιονίκη της Δισκοβολίας γυναικών Κροάτισας Σάντρα Πέρκοβιτς, η οποία στην μια και μοναδική βολή της έριξε 69,47μ. και  είναι το φαβορί για την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου στο αγώνισμα.

Αποτέλεσμα εικόνας για sandra perkovic Rio 2016 Gold medal

Οι δώδεκα ρίπτριες οι οποίες προκρίθηκαν στον τελικό της Δισκοβολίας Γυναικών είναι οι ακόλουθες :

Τελικός 3.000μ. στιπλ Γυναικών

Εντυπωσιακή ήταν η Έμμα Κόμπερν από τις ΗΠΑ η οποία με φοβερή "επίθεση" στα τελευταία εκατό μέτρα του τελικού των 3.000μ. με φυσικά εμπόδια όχι μόνο κέρδισε το χρυσό μετάλλιο του αγωνίσματος αλλά πέτυχε με 9.02.58 το μοναδικό μέχρι σήμερα ρεκόρ Αγώνων, όμως οι Αμερικανίδες εντυπωσίασαν κάνοντας το 1-2 αφού η η συμπατριώτισσα της Κόμπερν Κάρντνι Φρέρικς με ατομικό ρεκόρ 9.03.77 κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο περιορίζοντας στην τρίτη θέση ένα από τα φαβορί του τελικού των 3.000μ. στιπλ γυναικών την Χίβιν Κιέγκ-Γιεπκεμόι από την Κένυα η οποία σημείωσε χρόνο 9.04.03, ακολούθησαν οι :

200μ. Γυναικών Τελικός

Η Ολλανδή Παγκόσμια Πρωταθλήτρια του 2015 στο Πεκίνο στα 200μ. Ντάφνι Σίπερς επιβεβαιώνοντας τον τίτλο του φαβορί ανέβηκε στα 25 της χρόνια στο ψηλότερο σκαλί του πόντιουμ των 200μ. γυναικών επικρατώντας με 22.05, με ένα φοβερό ντεμαράζ στα τελευταία είκοσι μέτρα της κούρσας, το αργυρό μετάλλιο με 22.08 κέρδισε η Μαρί-Ζοζέ Ταλού από την Ακτή Ελεφαντοστούν και το χάλκινο με 22.15 η Σάουνι Μίλερ-Ουίμπο από τις Μπαχάμες, ενώ με φετεινή ατομική επίδοση 22.22 η Βρετανή Ντίνα Άσχερ-Σμιθ εν μέσω ζητωκραυγών από το πλήθος ολοκλήρωσε την προσπάθεια της τερματίζοντας τέταρτη, ακολούθησαν οι :
5) Ντίζα Στίβενς (ΗΠΑ) 22.44
6) Κίμπερλιν Ντάνκαν (ΗΠΑ) 22.59
7) Κρίσταλ Εμάνουελ (Καναδάς) 22.60
8) Τούνια Γκέιθερ (Μπαχάμες) 23.07

Ντάφνι Σίπερς Χρυσό στα 200μ. - Λονδίνο 2017

100μ. με εμπόδια Γυναικών προκριματικός

Δεν βρέθηκε σε καλή μέρα η Ελισάβετ Πεσιρίδου η οποία έμεινε εκτός ημιτελικού των 100μ. με εμπόδια Γυναικών, αφού αγωνιζόμενη στην 3η προκριματική σειρά του μόλις προαναφερθέντος αγωνίσματος τερμάτισε έβδομη με 13.14 και κατετάγη 25η επί συνόλου σαράντα αθλητριών οι οποίες ξεκίνησαν τις προσπάθειες τους στις πέντε προκριματικές σειρές των υψηλών εμποδίων γυναικών.

Πολύ αρχή έκανε η Παγκόσμια ρεκορντγούμαν των 100μ. με εμπόδια Κέντρα Μόρισον (ΗΠΑ) η οποία αγωνιζόμενη στην τρίτη προκριματική σειρά των 100μ. με εμπόδια γυναικών επέτυχε 12.60, επίδοση η οποία είναι η κορυφαία από όλες τις προκριματικές και φυσικά καθιστά την προαναφερθείσα αθλήτρια το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου στο αγώνισμα.

Αποτέλεσμα εικόνας για elisavet pesiridou

100μ. εμπόδια γυναικών ημιτελικός

Μετά από πολύ καλή κούρσα στον πρώτο ημιτελικό των 100μ. με εμπόδια γυναικών η Αυστραλή Σάλι Πίρσολ πρώτευσε με τον καλύτερο χρόνο από όλες τις ημιτελικές σειρές, οι υπόλοιπες αθλήτριες οι οποίες προκρίθηκαν στον τελικό των Υψηλών εμποδίων οι ακόλουθες

Τελικός Μήκους Γυναικών

H Μπρίτνεϊ Ρίσε από τις ΗΠΑ με άλμα 7,02μ. στον τελικό του άλματος εις μήκος Γυναικών πέτυχε τον μοναδικό άθλο να γίνει η μοναδική στην Ιστορία των Παγκοσμίων Πρωταθλημάτων ανοικτού στίβου η οποία κατακτά τέσσερα χρυσά μετάλλια στο προαναφερθέν αγώνισμα (Μήκος γυναικών), το ασημένιο μετάλλιο με φετεινή ατομική επίδοση 7,00μ. η Ντάρια Κλίσινα και στην τρίτη θέση του πόντιουμ του μήκους γυναικών αναρριχήθηκε η Τιάνα Μπαρτολέτα (στο τελευταίο της άλμα) με 6,97μ., τέταρτη με βραχεία κεφαλή ήταν η Σέρβα πρωταθλήτρια Ευρώπης στον κλειστό στίβο Ιβάνα Σπάνοβιτς με άλμα 6,96μ. και ακολούθησαν οι εξής :
5)  Λορίν    Ούγκεν                   (Μ.Βρετανία)         6,72μ.
6) Μπρουκ Στράτον                  (Αυστραλία )          6,67μ.
7) Τσάντελ  Μαλόουν               (Παρθένοι Νήσοι)  6,57μ.
8) Μπλέσινγκ Ογκαγκμπάρε    (Νιγηρία)                6,55μ.

Μπρίτνι Ρίσε Χρυσό μετάλλιο - Λονδίνο 2017

Αποτέλεσμα εικόνας για brittney reese

Σφύρα Ανδρών τελικός

Ο Πολωνός Παγκόσμιος Πρωταθλητής Πολωνός Πάβελ Φάιντεκ με βολή 79,73μ. κατέκτησε το  τρίτο χρυσό του μετάλλιο σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στην Σφυροβολία ανδρών, αφήνοντας στην δεύτερη θέση του βάθρου των νικητών του αγωνίσματος τον αγωνιζόμενο ως ανεξάρτητο Ρώσο Βαλερί Πρόνκιν ο οποίος είχε καλύτερη βολή στα 78,16μ., ενώ πολύ κοντά στον νεαρό (23 ετών) Ρώσο αθλητή ήταν ο έτερος Πολωνός Βόιτσεχ Νοβίκι ο οποίος έριξε την σφύρα του στα 78,03μ., τέταρτος στο αγώνισμα (Σφυροβολία ανδρών) ήταν ο Γάλλος Κεντίν Μπιγκό με 77,67μ. και ακολούθησαν οι εξής :
5) Αλεξέι Σοκούρσκι  (Ανεξάρτητος) 77,50μ.
6) Νικ Μίλερ (Μ.Βρετανία) 77,31μ.
7) Νίσχοντ Ναζάροφ (Τατζικιστάν) 77,22μ.
8) Σεργκέι Μαργκίεφ (Μολδαβία) 75,87μ.

Αποτέλεσμα εικόνας για fajdek paweł
                                        Πάβελ Φάιντεκ

Ύψος ανδρών Προκριματικός

Συναρπαστική ήταν η "μάχη" για την πρόκριση στον τελικό του ύψους ανδρών όπου από τον προκριματικό του αγωνίσματος έξι άλτες υπερέβησαν τα 2,31μ. και ακολούθως "πέρασαν" στον τελικό του ύψους ανδρών έτεροι έξι (βάσει προσπαθειών) οι οποίοι υπερέβησαν τα 2,29μ.

Οι δώδεκα οι οποίοι πήραν το εισιτήριο για τον τελικό του ύψους ανδρών οι εξής :