ΚΑΡΟΛΟΣ ΣΑΡΓΟΛΟΓΟΣ : Αξιόπιστος ο νεαρός Κυριαζής 6ος στον ακοντισμό - Κορυφαία επίδοση της ημέρας η Μαρία Λασιτσκένε νικήτρια του ύψους γυναικών

Δημοσιογράφος, Τακτικό Μέλος
                           της  ΕΣΗΕΑ,AIPSΠΣΑΤΑΤFS of  IAAF

Hit Web Stats

Tελικός ύψους Γυναικών

Το μεγάλο φαβορί η Παγκόσμια Πρωταθλήτρια του 2015 και κορυφαία φέτος παγκοσμίως με 2,06μ. στο ύψος Γυναικών η 24χρονη Ρωσίδα Μαρία Κούτσινα-Λατσισκένε ανέβηκε στην κορυφή του πόντιουμ και στο Ολυμπιακό Στάδιο του Λονδίνου κάνοντας δυο τα χρυσά της μετάλλια (Πεκίνο 2015 , Λονδίνο 2017), το ασημένιο μετάλλιο του αγωνίσματος κέρδισε με ατομικό ρεκόρ η Ουκρανή Γιουλία Λεβτσένκο με 2,01μ. και το χάλκινο με 1,99μ. η Πολωνή Καμίλα Λιτσβίνκο σε ένα αγώνισμα το οποίο σήμερα κυμάνθηκε σε πολύ υψηλά επίπεδα. Ακολούθησαν μετά τις τρεις πρώτες οι εξής :

4) Μαρία-Λόρενς Γιουγκφλάις (Γερμανία) 1,95μ.
5) Καταρίνα Τζόνσον-Τόμσον (Μ.Βρετανία) 1,95μ.
6) Μόργκαν Λέικ (Μ.Βρετανία) 1,95μ.
7) Μιρέλα Ντεμίρεβα (Βουλγαρία) 1,92μ.
7) Αϊρίν Παλσούτε (Λιθουανία) 1,92μ.

Στα 38 της η Ισπανίδα Ολυμπιονίκης του Ρίο Ντε Τζανέϊρο Ρουθ Μπεϊτία δεν είχε σήμερα την φρεσκάδα και τις δυνάμεις να υπερβεί στον τελικό του άλματος εις ύψος τα 1,92μ. με αποτέλεσμα να καταταγεί δωδέκατη (έσχατη) στον τελικό του άλματος εις ύψος Γυναικών.

Μαρία Κούτσινα-Λαζιτσκένε

100 μ. εμπόδια Γυναικών

Σε σπουδαία αγωνιστική κατάσταση παρουσιάστηκε η Αυστραλή Ολυμπιονίκης του 2012 στο Λονδίνο στα 100μ. μετ' εμποδίων Γυναικών Σάλι Πίρσον  η οποία κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο "καθαρά"  με 12.59 ακολουθούμενη από την Ντάουν Χάρπερ-Νέλσον (ΗΠΑ) η οποία ενθυλάκωσε το ασημένιο μετάλλιο με χρόνο 12.63, ενώ το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Γερμανίδα Πάμελα Ντούτκιεβιτς με 12.72, ενώ η Παγκόσμια Ρεκορντούμαν των υψηλών εμποδίων Γυναικών Κέντρα Χάρισον περιορίστηκε στην τέταρτη θέση με 12.74 ακολούθησαν οι εξής :
5) Κριστίνα Μάνινγκ (ΗΠΑ) 12.74
6) Αλίνα Ταλάι (Λευκορωσία) 12.81
7) Ναντίν Βίσερ (Ολλανδία) 12.83
8) Νία Άλι (ΗΠΑ) 13.04

Χρυσό μετάλλιο η Σάλι Γκάνελ - Λονδίνο 2017

Ακοντισμός Ανδρών Τελικός

O Γερμανός Γιόχανες Βέτερ με την κορυφαία φέτος επίδοση στην υδρόγειο 94,44μ., φαβορί πριν την έναρξη του τελικού του ακοντισμού ανδρών επιβεβαίωσε τις προβλέψεις και ανέβηκε στην κορυφή του βάθρου του ακοντισμού με 89,89μ., ακολούθησε με βραχεία κεφαλή και βολή στα 89.73μ. ο Τσέχος Γιακούμπ Βαντλάιχ και το χάλκινο μετάλλιο πήρε ο συμπατριώτης του προηγουμένου Πετρ Φρίντριχ (Τσεχία) με 88,32μ. ακολούθησαν οι εξής :

4) Τόμας Ρέλερ (Γερμανία) 88,26μ.
5) Τέρο Πιτκεμάκι (Φινλανδία) 86,94μ.
6) Ιωάννης Κυριαζής (Ελλάς) 84,52μ.
7) Κέσχορν Γουόλκοτ (Τρίνινταντ) 84,48μ.
8) Αντρέας Χόφμαν (Γερμανία) 83,98μ.

Αξίζει να τονίσουμε την εξαιρετική εμφάνιση του νεαρού (21χρονου) ακοντιστή Ιωάννη Κυριαζή ο οποίος παρά τους ουκ ολίγους τραυματισμούς που είχε έδειξε την αγωνιστικότητα του και το πόσο σπουδαίος αθλητής είναι στοιχείο το οποίο αποτύπωσε εύγλωττα με την έκτη θέση στον τελικό του ακοντισμού ανδρών με βολή 84,52μ.

O Γιόχανες Βέτερ στην κορυφαία φέτος βολή Παγκοσμίως

5.000 μ. Ανδρών Τελικός

Σε μια κούρσα αργή σε τέμπο ο Αιθίοπας Μουχτάρ Ιντρίς έκανε την έκπληξη και στέρησε από τον κορυφαίο αθλητή όλων των εποχών στις μεσαίες αποστάσεις Βρετανό Μο Φάρα το χρυσό μετάλλιο το οποίο διακαώς επιζητούσε ο τετράκις Ολυμπιονίκης.

Η επίδοση του προαναφερθέντα νικητή των 5.000μ. ανδρών (Μουχτάρ Ιντρίς) 13.32.39 είναι αντιληπτό πως είναι "ανάξια" σχολιασμού, ωστόσο σε αγώνες τόσο υψηλού επιπέδου όπου εκτός από την νίκη υπάρχει και το δέλεαρ της χρηματικής ενθυλάκωσης ο σκοπός αγιάζει τα μέσα, το ασημένιο μετάλλιο των 5.000μ. ανδρών κέρδισε ο "ανυπέρβλητος" Βρετανός Μο Φάρα με 13.33.22, ο Φάρα έκλεισε την "Μυθική" αγωνιστική του καριέρα με τέσσερα χρυσά μετάλλια σε Ολυμπιακούς Αγώνες, 6 χρυσά και 4 ασημένια μετάλλια σε Παγκόσμια Πρωταθλήματα ανδρών. Το χάλκινο μετάλλιο πίσω από τον Φάρα στα 5.000μ. ανδρών κέρδισε με 13.33.30 ο Πολ Κιμπεμόι Τσελίμο (ΗΠΑ) και ακολούθησαν οι :

Δέκαθλο Ανδρών

Το χρυσό μετάλλιο στο Δέκαθλο των ανδρών  μετά από σπουδαία εμφάνιση κέρδισε ο Γάλλος Κεβέν Μεγιέρ με την καλύτερη φέτος επίδοση Παγκοσμίως 8.768 βαθμούς, το ασημένιο μετάλλιο στο Δέκαθλο ανδρών κατέκτησε με 8.564 βαθμούς ο Γερμανός Ρίκο Φράιμουθ και το χάλκινο με 8.488 βαθμούς ο συμπατριώτης του προηγουμένου (Γερμανός) Κάι Κάζμιρεκ με 8.488 βαθμούς. Στην οκτάδα του Δεκάθλου μετά τα μετάλλια ήταν οι ακόλουθοι :

4x100 μ. Ανδρών Τελικός

Με τρομερή "αντεπίθεση" στον τελικό της σκυταλοδρομίας ανδρών 4χ100μ. οι Βρετανοί κατόρθωσαν με την ανείπωτη υποστήριξη των χιλιάδων οπαδών τους να κερδίσουν το χρυσό μετάλλιο του αγωνίσματος, με μια κούρσα συναρπαστική όπου η επίδοση 37.47 των "όχι" και τόσο φλεγματικών Βρετανών είναι η
κορυφαία φέτος παγκοσμίως. Την θριαμβεύτρια στα 4χ100μ. ανδρών
Βρετανική ομάδα αποτελούσαν οι : Γιούτζα - Τζεμίλι - Τάλμποτ και
Μίτσελ-Μπλέικ, το ασημένιο μετάλλιο του αγωνίσματος με χρόνο
37.52 κέρδισαν οι ΗΠΑ και το χάλκινο η Ιαπωνία με 38.04.
Αμφότερες οι δυο προαναφερθείσες ομάδες (ΗΠΑ και Ιαπωνία)
σημείωσαν την καλύτερη για την Χώρα τους επίδοση της χρονιάς.
Τις θέσεις από την τέταρτη μέχρι και την όγδοη του τελικού των 4χ100μ. ανδρών κατέλαβαν οι ομάδες :

4) Κίνα με 38.34
5) Γαλλία με 38.48
6) Καναδάς με 38.59
7) Τουρκία με 38.73
ενώ η Τζαμάικα απαρτιζόμενη από τους Μακλέοντ - Φόρτε - Μπλέικ και Μπολτ δεν κατόρθωσε να τερματίσει και κατετάγη όγδοη.

H M.Βρετανία Χρυσό στα 4χ100μ. - Λονδίνο 2017

4x100 μ. Γυναικών Τελικός

Με καταπληκτικό φίνις η ομάδα των ΗΠΑ αποτελούμενη από τις Μπράουν - Φίλιξ - Ακινοσούν και Μπόουϊ κέρδισαν το χρυσό μετάλλιο στην σκυταλοδρομία 4χ100μ. γυναικών με την κορυφαία φέτος στον Κόσμο επίδοση 41.82, το ασημένιο μετάλλιο του αγωνίσματος έλαβε η ομάδα της Μεγάλης Βρετανίας με 42.12 και το χάλκινο με 42.19 η Τζαμάικα, την οκτάδα του τελικού των 4χ100μ. γυναικών "συμπλήρωσαν" οι εξής :