Κυριακή 13 Αυγούστου 2017

ΚΑΡΟΛΟΣ ΣΑΡΓΟΛΟΓΟΣ : Παγκόσμιο ρεκόρ στα 50 χιλιόμετρα βάδην η Ενρίκες - 26η στα 20 χιλιόμετρα βάδην η Ντρισμπιώτη

50 χιλιόμετρα βάδην γυναικών Τελικός

Τεράστιο Παγκόσμιο ρεκόρ γυναικών, το πρώτο μέχρι στιγμής στο Λονδίνο επετεύχθη στα 50 χιλιόμετρα βάδην γυναικών σε δημόσιο δρόμο από την Πορτογαλέζα (νικήτρια του αγωνίσματος) Ίνες Ενρίκες με 4 ώρες 05.56. Το προηγούμενο Παγκόσμιο ρεκόρ ανήκε στις μόλις Προαναφερθείσα βαδίστρια Ενρίκες με χρόνο 4 ώρες 08.26, το ασημένιο μετάλλια κέρδισε με ρεκόρ Ασίας 4 ώρες .08.58 η Κινέζα Χαγκ Γιν και το χάλκινο με 4 ώρες 20.49 (ατομικό ρεκόρ) η συμπατριώτισσα της προηγουμένης (Κινέζα) Σουκίγκ Γιάνγκ, στην τέταρτη θέση των 50 χιλιομέτρων Γυναικών σε δημόσιο δρόμο τερμάτισε η  Κάθλιν Μπαρνέτ (ΗΠΑ) με ρεκόρ Ηπείρου 4 ώρες 21.51.

Συνολικά μόλις επτά αθλήτριες μετείχαν στο προαναφερθέν καινούργιο αγώνισμα για τις γυναίκες σε επίπεδο κορυφαίων Αγώνων. Στα 50 χιλιόμετρα βάδην σε δημόσια οδό γυναικών ακυρώθηκε για αντικανονικό βάδισμα η Έριν Τάλκοτ (ΗΠΑ) ενώ δεν τερμάτισαν οι : Σούζαν Ράνταλ (ΗΠΑ) και η Βραζιλιάνα Νερ Ντα Ρόζα.

Αποτέλεσμα εικόνας για Ines henriques

50 χιλιόμετρα Βάδην ανδρών Τελικός

Σπουδαία κούρσα πραγματοποίησε για μια εις έτι φορά στα 50 χιλιόμετρα Βάδην Ανδρών σε δημόσιο δρόμο ο Παγκόσμιος ρέκορντμαν του αγωνίσματος Γάλλος Γιοάν Ντινίζ (39 Ετών) ο οποίος πρώτευσε στο εν λόγω αγώνισμα με τον εξαίρετο χρόνο 3 ώρες 33.12 επίδοση η οποία αποτελεί ρεκόρ αγώνα, το ασημένιο μετάλλιο και το χάλκινο μετάλλιο κέρδισαν δυο Ιάπωνες. οι : Χιρόκι Αράι και Κέι Κομπαγιάσι με 3 ώρες 41.17 και 3 ώρες 41.19 αντίστοιχα.

Στην οκτάδα του τελικού των 50 χιλιομέτρων Βάδην Ανδρών σε δημόσιο δρόμο μετά την τρίτη θέση τερμάτισαν οι ακόλουθοι :

20 Χιλιόμετρα Βάδην Γυναικών εκτός Σταδίου

To χρυσό μετάλλιο των 20 χιλιομέτρων βάδην Γυναικών σε δημόσιο δρόμο κέρδισε η Κινέζα Γιάο Γιάνγκ με ατομικό ρεκόρ       1 ώρα 26.18, με βραχεία κεφαλή στο φίνις του προαναφερθέντος αγωνίσματος το αργυρό μετάλλιο ενθυλάκωσε με χρόνο 1 ώρα 26.19 η Μεξικάνα Μαρία Γκουαντελούπε Γκονζάλες και το χάλκινο εξασφάλισε με 1 ώρα 26.36 (ατομικό ρεκόρ) η Ιταλίδα Αντονέλα Παλμιζάνο.

Στην τέταρτη θέση του αγωνίσματος (20 χιλιόμετρα βάδην Γυναικών σε δημόσιο δρόμο) τερμάτισε με 1 ώρα 26.59 (Ρεκόρ Ν.Αμερικής) η Βραζιλιάνα Έρικα Ντε Σένα και την οκτάδα συμπλήρωσαν οι ακόλουθες :
5) Σάντρα Αρένας (Κολομβία) 1 ώρα 28.10 (Εθνικό ρεκόρ)
6) Άννα Καλεσίνα (Πορτογαλία) 1 ώρα 28.57
7) Κίμπερλι Γκαρσία (Εθνικό ρεκόρ)
8) Να Γουάνγκ (Κίνα) 1 ώρα 29.26

Συνολικά εξήντα αθλήτριες αγωνίστηκαν στα 20 χιλιόμετρα βάδην γυναικών σε δημόσιο δρόμο, 52 βαδίστριες τερμάτισαν τον αγώνα, έξι ακυρώθηκαν λόγω αντικανονικού βαδίσματος και δυο εγκατέλειψαν τον αγώνα η Ανέζκα Ντραχότοβα (Τσεχία) και η Δέσποινα Ζαπουνίδου.

Αποτέλεσμα εικόνας για Jiayu Yang

Καλή εμφάνιση από την Ντρισμπιώτη

Αξιοπρόσεκτη εμφάνιση πραγματοποίησε στα 20 χιλιόμετρα βάδην Γυναικών σε δημόσιο δρόμο η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη η οποία με χρόνο 1 ώρα 32.03, φετεινή ατομική επίδοση τερμάτισε 26η στο προαναφερθέν αγώνισμα ενώ στον αντίποδα η Δέσποινα Ζαπουνίδου δεν άντεξε τον ρυθμό της κούρσας αλλά και την ηλιοφάνεια με αποτέλεσμα να εγκαταλείψει τον αγώνα.

800μ. Γυναικών Τελικός

Με φοβερό φίνις στα τελευταία μέτρα του τελικού των 800μ. γυναικών η Νοτιοαφρικανή Κάστερ Σεμένια ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου του αγωνίσματος (800μ. γυναικών) με την κορυφαία φέτος επίδοση στην υδρόγειο 1.55.16, στην δεύτερη θέση του βάθρου των 800μ. γυναικών ανέβηκε η Φράνσιν Νιονσάμπα από το Μπουρούντι με χρόνο 1.55.92 και το αργυρό μετάλλιο του αγωνίσματος κέρδισε η Άλι Γουίλσον από τις ΗΠΑ με 1.56.65. Την οκτάδα των 800μ. γυναικών συμπλήρωσαν οι ακόλουθες :

Δίσκος Γυναικών Τελικός

Η δισολυμπιονίκης Σάντρα Πέρκοβιτς από την Κροατία έχοντας δυο βολές πάνω από τα 70 μέτρα στον τελικό της Δισκοβολίας Γυναικών και τέσσερις (βολές) πάνω τα 69 μέτρα επικράτησε άνετα κερδίζοντας άλλο ένα χρυσό μετάλλιο με καλύτερη βολή στα 70,31μ., το ασημένιο μετάλλιο με πολύ καλή εμφάνιση και 69,64μ. κατέκτησε η Αυστραλή Ντάνι Στίβενς και το χάλκινο με 66,21μ. η Γαλλίδα Μελίνα-Ρόμπερτ Μιτσόν ακολούθησαν οι εξής :

4) Γείμ Περέζ (Κούβα) 64,82μ.
5) Ντένια Καμπαλέρο (Κούβα) 64,37μ.
6) Ναντίν Μίλερ (Γερμανία) 64,13μ.
7) Γινίε Σου (Κίνα) 63,37μ.
8) Μπινγκ Φένγκ (Κίνα) 61,56μ.

Σάντρα Πέρκοβιτς 71,44μ. - Μπελινζόνα 2017

Αποτέλεσμα εικόνας για sandra perkovic                                   Σάντρα Πέρκοβιτς

20 χιλιόμετρα βάδην ανδρών σε δημόσιο δρόμο

Το χρυσό μετάλλιο των 20 χιλιομέτρων βάδην ανδρών σε δημόσια οδό κατέκτησε ο Κολομβιανός Έιντερ Αρεβάλο με 1 ώρα 18.53, εντυπωσιακή εμφάνιση πραγματοποίησε ο μόλις 18χρονος (έφηβος) Ρώσος Σεργκέι Σιρομπόκοφ ο οποίος με τον εξαίρετο για έφηβο χρόνο 1 ώρα 18.55 κέρδισε το ασημένιο μετάλλιο του αγωνίσματος ενώ τρίτος τερμάτισε ο Βραζιλιάνος Κάιο Μπόνφιμ με 1 ώρα 19.04, ακολούθησαν οι εξής :

4) Λέμπογκανγκ Σάνγκε (Ν.Αφρική) 1 ώρα 19.18
5) Κρίστοφερ Λίνκε (Γερμανία) 1 ώρα 19.21
6) Ντέιν Μπέρντ-Σμιθ (Αυστραλία) 1 ώρα 19.28
7) Καϊχούα Βανγκ (Κίνα)  1 ώρα 19.30
8) Αϊβάρο Μάρτιν (Ισπανία) 1 ώρα 19.41

Ο Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ έκανε φιλότιμη προσπάθεια αλλά εκ των πραγμάτων προκύπτει ότι δεν είχε τις απαραίτητες δυνάμεις να κάνει την υπέρβαση και ένα χρόνο κοντά στο δικό του Πανελλήνιο ρεκόρ των 20 χιλιομέτρων σε δημόσια οδό (1 ώρα 21.12) με φυσική συνέπεια να τερματίσει με 1 ώρα 23.56 στην 42η θέση σε σύνολο 64 αθλητών.

Αποτέλεσμα εικόνας για eider arevalo
                                      Έιντερ Αρεβάλο

5.000 μ. Γυναικών Τελικός

Στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου των 5.000μ. Γυναικών αναρριχήθηκε η Έλεν-Ονσάντο Ομπίρι από την Κένυα με χρόνο 14.36.86, μακράν δεύτερη ήταν η Άλμαζ Αγιάνα από την Αιθιοπία με 14.40.35 καλύτερη ατομική επίδοση της χρονιάς και το χάλκινο μετάλλιο του αγωνίσματος πήρε η Ολλανδή Σιφάν Χασάν με 14.42.73, ενώ στην τέταρτη θέση τερμάτισε η Σεμπέρε Τεφέρι από την Αιθιοπία με 14.47.45, την οκτάδα συμπλήρωσαν οι :

5) Μάργκαρετ-Τσελίμο Κιπκεμπόι (Κένυα) 14.48.74
6) Λάουρα Μούιρ (Μ.Βρετανία) 14.52.07
7) Σέλα-Τσεπκιρούι Κίπροτιτς (Κένυα) 14.54.05 Ατομικό ρεκόρ
8) Σούζαν Κρούμινς (Ολλανδία) 14.58.33

Αποτέλεσμα εικόνας για Hellen Onsando Obiri

Ύψος ανδρών Τελικός

O 26χρονος Μουτάζ-Έσα Μπαρσίμ από το Κατάρ φαβορί πριν τον αγώνα του τελικού του ύψους ανδρών επιβεβαίωσε τις προβλέψεις και με άλμα 2,35μ. ανέβηκε στην κορυφή του πόντιουμ του αγωνίσματος, με 2,32μ. ο 20χρονος Ρώσος Ντανιίλ Λισένκο αγωνιζόμενος ως ανεξάρτητος όπως και όλοι οι Ρώσοι αθλητές, εδώ στο Λονδίνο κέρδισε το ασημένιο μετάλλιο και το χάλκινο με 2,29μ. ο Σύριος Μαίντ-Έντιν Γκαζάλ

Μετά τους τρεις πρώτους αθλητές, οι αθλητές οι οποίοι συμπλήρωσαν την οκτάδα είναι οι ακόλουθοι :

4) Έντγκαρ Ριβέρα (Μεξικό) 2,29μ.
5) Ματέους Πρζιμπίλκο (Γερμανία) 2,29μ.
6) Ιλύα Ιβάνουουκ (Ρωσία) 2,25μ.
6) Ρόμπερτ Γκράμπαρτς (Μ.Βρετανία) 2,25μ.
8) Μπράιαν Μακμπράιτ (ΗΠΑ) 2,25μ.

Στον τελικό του άλματος εις ύψος ανδρών δεν ξεκίνησε από τους προκριθέντες ο Κινέζος Γιού Βανγκ και ο Βούλγαρος Τιχομίρ Ιβάνοφ τραυματίστηκε στο ζέσταμα μετά την πρώτη
ανεπιτυχή προσπάθεια του στο αρχικό ύψος 2,20μ.

Αποτέλεσμα εικόνας για mutaz essa barshim
                                      Μουτάζ-Έσα Μπαρσίμ

1500μ. ανδρών Τελικός

Το ένα-δυο έκαναν οι Κενυάτες στον τελικό των 1500μ. ανδρών με νικητή και Παγκόσμιο Πρωταθλητή τον Ελία Μοτονέι Μαναγκόι με χρόνο 3.33.61, το αργυρό μετάλλιο κέρδισε με 3.33.99 ο Τίμοθι Τσέρουϊγιοτ και το χάλκινο με 3.34.53 ο Νορβηγός Φίλιπ Ινγκεμπρίγκσεν. Την τέταρτη θέση του αγωνίσματος (1500μ.) κατέλαβε με 3.34.71 ο Ισπανός Άντελ Μετσάλ και ακολούθως κατετάγησαν οι :

5) Γιακούμπ Χολούσα (Τσεχία) 3.34.89
6) Σάντικ Νίκχου (Μπαχρέιν) 3.35.81
7) Μάρτσιν Λεβαντόβσκι (Πολωνία) 3.36.02
8) Νίκολας Γουίλις (Ν.Ζηλανδία) 3.36.82

Αποτέλεσμα εικόνας για Elijah Motonei Managoi

4x100μ. Τελικός Γυναικών

Με πολύ μεγάλη άνεση οι Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής αποτελούμενες από τις : Χέις - Φίλιξ - Γουίμπλεϊ και Φράνσις κέρδισαν το χρυσό μετάλλιο στον τελικό των 4χ400μ. γυναικών με χρόνο 3.19.02, ήτοι την κορυφαία φέτος επίδοση στον κόσμο αφήνοντας μακράν στην δεύτερη θέση η οποία έδωσε το ασημένιο την ομάδα της Μ.Βρετανίας με 3.25.00 ενώ το χάλκινο μετάλλιο με 3.25.41 κέρδισε η ομάδα της Πολωνίας.

Την οκτάδα των 4χ400μ. συμπλήρωσαν οι :

4) Γαλλία 3.26.56
5) Νιγηρία 3.26.72
6) Γερμανία 3.27.45
7) Μποτσουάνα 3.28.00
8) Τζαμάικα χωρίς χρόνο αφού μετείχε στον τελικό αλλά δεν τερμάτισε.

H ΗΠΑ χρυσό στην 4χ400μ. Γυναικών - Λονδίνο 2017

4x400μ. ανδρών τελικός

Η Ομάδα του Τρίνινταντ αποτελούμενη από τους : Σόλομον - Ρίτσαρντς - Σεντένιο και Γκόρντον έκανε την μεγάλη έκπληξη και επικράτησε στον τελικό των 4χ400μ. ανδρών με την κορυφαία φέτος επίδοση στον κόσμο 2.58.12 αφήνοντας στην δεύτερη θέση το μεγάλο φαβορί του αγωνίσματος την ομάδα των ΗΠΑ η οποία σημείωσε χρόνο 2.58.61 (καλύτερη επίδοση των ΗΠΑ το 2017) ενώ το χάλκινο μετάλλιο κέρδισε με 2.59.00 η ομάδα της Μ.Βρετανίας.