Πέμπτη 10 Αυγούστου 2017

ΚΑΡΟΛΟΣ ΣΑΡΓΟΛΟΓΟΣ : Έκπληξη και σπουδαία νίκη για την Φράνσις στα 400μ. Γυναικών - ο καιρός "κόντρα" στους Έλληνες σήμερα

Δημοσιογράφος, Τακτικό Μέλος
                                                                                                 της  ΕΣΗΕΑ,AIPSΠΣΑΤΑΤFS of  IAAF

Προβολές Αναρτήσεως

Κουρασμένος από την υπερπροσπάθεια του στον προκριματικό των 200μ. φάνηκε ο Λυκούργος Τσάκωνας στον ημιτελικό του αγωνίσματος του με αποτέλεσμα να πραγματοποιήσει κούρσα κατώτερη των δυνατοτήτων του και να καταλάβει την έκτη θέση στην τρίτη προκριματική σειρά των 200μ. ανδρών με 20.73, με φυσική συνέπεια να βρεθεί εκτός τελικού όπου πέρασαν απευθείας οι δυο πρώτοι από κάθε σειρά και οι δυο σπρίντερς με τους ισάριθμους ταχύτερους χρόνους από τις τρεις προκριματικές σειρές.

Μήκος Γυναικών προκριματικός

Δεν βρέθηκε σε καλή ημέρα η Λιλή Αλεξούλη επηρεασμένη ενδεχομένως από το βαρύ τερέν και με το πολύ μικρό για το επίπεδο της άλμα 5,94μ. αποκλείστηκε από τον τελικό του μήκους Γυναικών καταταχθείσα 26η επί συνόλου 30 αθλητριών.

Χάιδω Αλεξούλη

Τις καλύτερες επιδόσεις από τις προκριθήσες στον τελικό του μήκους γυναικών πέτυχαν οι : Ντάρια Κλίσινα (Ανεξάρτητη) 6,66μ., Τιάνα Μπαρτολέτα (ΗΠΑ) 6,64μ., Λορίν Ούγκεν (Μ.Βρετανία) 6,63μ., Ιβάνα Σπάνοβιτς (Σερβία), Λάουμα Γκρίβα (Λετονία) 6,58μ., Κλαούντια Σάλμαν-Ραθ (Γερμανία) 6,52μ. και Τσάντελ Μαλόουν (Ακτή Ελεφαντοστούν) 6,52μ.

Σφύρα ανδρών προκριματικός

Ο νεαρός (23χρονος) Μιχάλης Αναστασάκης  δεν μπορούσε να βρει τον καλό εαυτό του με αποτέλεσμα να ρίξει μόνο 70,94μ. στον προκριματικό της Σφύρας ανδρών να μείνει εκτός τελικού όπου μπορούσε άνετα να προκριθεί. Ο νεαρός αθλητής κατατάχθηκε 28ος σε σύνολο 32 σφυροβόλων.

Μιχάλης Αναστασάκης

Αξίζει να αναφέρουμε ότι λόγω της βρεμένης βαλβίδας στον σημερινό προκριματικό της σφυροβολίας ανδρών, όλοι οι ρίπτες έμειναν μακράν των επιδόσεων τους και ο δωδέκατος ο οποίος προκρίθηκε στον τελικό του αγωνίσματος έριξε 74,41μ.

400μ. τελικός Γυναικών

Η Φίλις Φράνσις από τις ΗΠΑ με 49.92 (ατομικό ρεκόρ) πρώτευσε στον τελικό των 400μ. γυναικών αφήνοντας στην δεύτερη θέση του αγωνίσματος την Σάλβα Έιντ Νάσερ από το Μπαχρέιν με χρόνο 50.06 (Εθνικό ρεκόρ Μπαχρέιν) ενώ δυσάρεστη έκπληξη του αγωνίσματος ήταν  η τρίτη θέση του φαβορί του αγωνίσματος (400μ. γυναικών) Άλισον Φίλιξ (ΗΠΑ) η οποία περιορίστηκε στην μόλις προαναφερθείσα θέση πραγματοποιώντας χρόνο 50.08.

Αξίζει να αναφέρουμε ότι η Φίλιξ ήταν η κορυφαία βάσει χρόνου (49.65) φέτος στον κόσμο διήνυε περίοδο αγωνιστικής φόρμας και βεβαίως έχει πετύχει κάτι το ανεπανάληπτο να κερδίσει έξι χρυσά μετάλλια σε Ολυμπιακούς Αγώνες και εννέα χρυσά σε Παγκόσμια Πρωταθλήματα ανοικτού στίβου Ανδρών-Γυναικών.

Στις επόμενες μετά τα μετάλλια θέσεις του τελικού των 400μ. Γυναικών τερμάτισαν οι ακόλουθες :